AC Oulu Volleylle ensimmäinen kiinnitys

27.03.2026


Se oli huikea ja tiukka avausottelu, kun AC Oulu Volley ja Tiikerit avasivat puolivälieräsarjan. Oulussa kauden ennätysyleisö, 1255 (!), todisti kotijoukkueen niukan voiton, 3-2 (23-25, 25-18, 26-28, 25-19, 15-12).

Yleisölle tarjottiin koko rahan edestä. AC Oulu oli tuon verran parempi ja joukkueen ykkösnyrkeiksi nousivat Samuel Jackson ja Jan Helenius.

Avauserässä nähtiin peräti seitsemän ässäsyöttöä. Tasainen erä, kunnes Tiikerit repi eroa. Bukacek syötti ässän, 19-14, Schreck torjui 21-17 ja Aubrey iski 24-20. Kotijoukkue selvitti kolme eräpalloa, mutta neljäs oli liikaa. Bukacek iski 25-23.

Toinen erä oli tasainen tilanteeseen 8-8, jonka jälkeen kotijoukkue, lähinnä Jackmanin johdolla meni menojaan.

Kolmoserän alussa Oulu napsi torjuntapinnoja sekä voitti tiukkoja palloja. Tiikerit paransi ja lopussa nähtiin huikeaa taistelua. Kotijoukkueella oli kaksi eräpalloa, 24-23 ja 25-24. Tiikerit sai toisen eräpallon, kun Jylhä iski 27-26. Jylhän ässä päätti erän, 28-26.

Neloserä alkoi Tiikereiltä huonosti, muun muassa pari syöttövirhettä. Oulu määräsi tahdin. Tiikerit tuli kerran tasoihin, 7-7 ja kerran lähelle, 9-10, mutta kokonaisuutena erä oli kotijoukkueen ylivoimaa.

Viidettä erää edettiin tasaisesti, 6-6. Oulu meni johtoon, 8-6, mutta Bukacek nosti Tiikerit tasoihin. Lopussa Oulu pysyi pinnan-kaksi edellä ja näin kotijoukkueelle arvokas avausvoitto.


Sunnuntaina jatketaan Kokkolassa. Ottelu alkaa kello 16.00. Muistakaa siirtää kellot normaaliajasta kesäaikaan!


Ottelussa palkittiin kotijoukkueen Jackman ja Tiikereiden McIntyre.

–Kovaa taistelua ja pitkiä palloja. Niitä on luvassa myös jatkossa, McIntyre kommentoi.

–Tänään minulla oli hyvä päivä. Valmentaja onkin sanonut, ei tarvitse olla paras syyskuussa, eikä marraskuussa, kunhan olet sitä keväällä, Jackman kommentoi.

Mikko Keskisipilä, Tiikerit:

–Oulu oli tuon verran parempi. Voitettiin pari tiukkaa erää. Lopussa vähän hyökkäysvoima katosi. Sunnuntaina jatketaan.

Sami Kurttila, AC Oulu Volley:

–Lentopallossa aina toinen voittaa. Tänään olimme me siinä onnellisessa asemassa. Tiikerit vei pari tiukkaa erää, muut saatiin käännettyä meille.

AC Oulu Volley:

Jackman 26/+20, Helenius 22/+20, Gentry 13/+10.

Tiikerit:

Aubrey 24/+7, McIntyre 21/+9, Bukacek 19/+14.

KUVAT: Maarit Hotakainen

Share