Tiikerit-Akaa-Volley 3-2!
Tiikereille revanssi Akaa-Volleysta
Tiikerit ja Akaa-Volley tarjosivat koko rahan edestä, aivan kuten muutama viikko sitten. Silloin Akaa vei viisieräisen, nyt oli Tiikereiden vuoro. Kotijoukkue voitti 3-2 ja erät 25-20, 21-25, 28-26, 20-25 ja 18-16.
Eräpisteet tasan 112-112, mikä sekin kertoo ottelun tasaisuudesta.
Tiikerit oli avauserässä niskanpäällä ja vei sen ansaitusti.
Edvarts Buivids syötti ässän, 5-3 ja Aleksandrs Kudrjashovs ässän, 8-4. Kudrjashovs teki tärkeitä pinnoja erän loppuhetkillä.
Toista mentiin pitkään tasatahtiin. Jiri Hänninen kavensi tilanteeksi 17-18, Kudrjashovs torjui 18-18 ja Antti Leppälä torjui 19-18. Sitten repäisi Akaa, siirtyen johtoon 21-19. Tiikerit nousi vielä tasoihin, mutta sitten vierasjoukkue meni menojaan.
Kolmannen erän alku oli täysin vieraiden. Akaa repi eroa peräti 9-0 (!). Tiikerit teki komean nousun, meni ohi tilanteeseen 24-22.
Akaa ei periksi antanut, selvitti kaksi eräpalloa ja pääsi itse kahdesti yrittämään erän katkaisua. Kotijoukkueen kolmas eräpallo toi ratkaisun. Sen iski vaihdosta tullut Jere Mäkinen ja pallo torjunnan kautta leveäksi.
Akaa aloitti vahvasti myös neljännen erän, johtaen 4-1, 6-2 ja 12-4. Tiikerit heräsi jälleen, nousten lähelle, 19-20 ja 20-21, mutta Akaa oli erän lopussa vahva.
Viides erä oli todellinen trilleri. Tasatahtiin edettiin. Vierailla oli peräti kolme ottelupalloa, 14-13, 15-14 ja 16-15. Tiikerit selvitti ne kaikki. Kotijoukkueen ensimmäinen ottelupallo toi ratkaisun. Jälleen Mäkinen löi pallon torjunnan kautta leveäksi.
Hollihaassa oli hieno tunnelma. Tiikerifanit pitivät tapansa mukaan paljon ääntä. Myös vierasjoukkueen kannattajat elivät ottelussa mukana.
Oliver Luutsepp, Akaa-Volley:
-Outo peli. Ylivoimaisesti suurin vuoristorata-ottelu jossa olen mukana ollut.
-Meillä on ollut hieman sairasteluja. Se ei ole selitys, vaan yksi osasyy.
-Etta-peli oli kova ja oltiin vähän väsyneitä. Henkisesti ei oltu valmiita.
-Mahdollisuudet oli voittoon asti, mutta tämän vuoristoradan jälkeen pistekin tyydyttää.
Mikko Keskisipilä, Tiikerit:
-Allekirjoitan äskeisen. Olihan tämä kovaa vuoristorataa, puolin ja toisin.
-Meidän heikommat hetket eivät olleet vaan meidän huonoutta vaan myös vastustajan hyvyyttä.
-Hieno juttu, että taas vaihdosta löytyi apuja.
Tiikerit vaihtoi kolmoserässä Jere Mäkisen ja passari Kalle Määtän kentälle. Molemmat onnistuivat hienosti.
Kotijoukkueesta Jiri Hänninen pelasi loisto-ottelun, kuten myös libero Niklas Breilin.
Palkitut:
Jiri Hänninen Tiikerit, Sauli Sinkkonen Akaa-Volley.
Ässät: 13-6. Torjunnat: 14-13.
Tiikerit: Jiri Hänninen 21/+13, Jere Mäkinen 13/+8, Buivids 14/-4, Hone 10/+9, Leppälä 10/+6.
Akaa-Volley: Joni Mikkonen 20/+7, Enderwin Herrera 16/+10.
Kuvat: Tommy Lågland




















Pistegrafiikka









